OBJEDNÁVKY
Zde můžete Přihlásit na kurz a nebo Objednat kuchaře
Sledujte nás

Ochutnávka skotské single malt whisky - SILVER II

Ochutnávka skotské single malt whisky - SILVER II

V dobách minulých bylo sušení sladu přímým ohněm nedílnou součástí výroby skotské whisky. Postupem doby se vkus spotřebitelů měnil a s rostoucím exportem vzrůstala i poptávka po whisky jemnější chuti a vůně. Celá řada palíren tak, i díky technologickým změnám, sušení sladu na přímém kouři omezila, či dokonce zcela odstranila. Zůstal jen malý počet palíren, které si tvrdošíjně navzdory módním trendům udržely tento starobylý způsob výroby skotské whisky. Pravou baštou kouřových whisek zůstal ostrov Islay. Když se koncem 20. století začala značná část spotřebitelů obracet zpět k tradičním single malt whiskám, byly tyto palírny připraveny splnit jejich požadavky. Pojďme tedy v naší další tematické ochutnávce prozkoumat tajemství tradičních skotských kouřových single malt whisek.

Ochutnávka "SILVER II" zahrnuje tyto whisky:

12 let stará Highland Park je vhodným začátkem pro naši ochutnávku. Whisky má poměrně vyrovnanou paletu chuti a vůně s tóny medu a vřesu podtržené sušeným ovocem. Postupně přicházejí kořeněné tóny. Vše je podtrženo lehkou rašelinnou prokouřeností.

12 let starou Caol Ila z ostrova Islay, který je považován za baštu kouřových whisek. Je velmi příjemná a olejovitě kouřová chuť spíše jen podtrhuje sladce ovocné tóny. 

Isle of Jura Superstition, která díky speciální přípravě vyniká jemně fenolickou kouřovou chutí s tóny medu, skořice a koření. Všechny ostatní produkty této jediné palírny Isla de Jura postrádají výraznou kouřovitou chuť a jsou spíše ovocné.

10 let stará Talisker patří u milovníků skotské single malt mezi neopomenutelné stálice. Plná sladová chuť doplněná rašelinným kouřem s nezbytnou dávkou mořské slanosti řadí tuto whisky do té nejlepší společnosti.

10 let stará Laphroaig Cask Strength je neředěná whisky v sudové síle (obvykle 58-60%) – opravdu pití pro pravé znalce. Všechny chutě a vůně podpořené silou alkoholu opravdu explodují v ústech.

16 let stará whisky Lagavulin je asi nejtypičtější produkt palírny. Má plné až těžké tělo, jedná se o opravdu hutnou whisky.

10 let stará Ardbeg její nádherná lehkost dovoluje vyniknout sladovým tónům a u tohoto druhu whisky i překvapivé mocnosti. 

Na závěr jsme zvolili na rozdíl od tradičních whisek limitovanou edici Bruichladdich Octomore. Pravděpodobně je to nejkouřovější skotská whisky výrazně rašelinné chuti, avšak kupodivu bez medicínských tónů, které jsou tak typické pro ostatní kouřové whisky z Islay.

Cena kurzu:

Nejbližší kurz se koná: 3.1.2017 od 18:30 (degustace pozastaveny)

Objednat

Líbí se Vám škola vaření Praha a okolí, tedy škola vaření CEREXIM ?

Doporučte stránku e-mailem
Vašim známým!

Vaše celé jméno:
Váš e-mail:
E-mail příjemce:
Vaše zpráva příjemci: